Metalowe ogrodzenia cieszą się bardzo dużą popularnością – nic dziwnego, w końcu cechuje je trwałość, solidność oraz estetyczny wygląd. Jednak, by mogły one służyć przez wiele lat, konieczna jest regularna i właściwa konserwacja, która ochroni elementy płotu przed korozją i zniszczeniem. Jak ją przeprowadzić?
Metalowe elementy ogrodzenia każdego dnia narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, zmiany temperatur, skoki ciśnienia itp. mogą prowadzić do powstania korozji i utraty estetycznego wyglądu płotu. Właśnie dlatego, zanim przystąpi się do malowania konstrukcji, należy usunąć z niej wszystkie skutki negatywnego działania środowiska.
Jeżeli ogrodzenie jest nieznacznie zabrudzone, wówczas do oczyszczenia wystarczy papier ścierny i zwykła druciana szczotka. W sytuacji, gdy na jego powierzchni pojawiła się rdza lub doszło do złuszczenia farby, konieczne będzie sięgnięcie po gruboziarnisty papier lub szlifierkę. Po dokładnym oczyszczeniu konstrukcji, czynność tę należy powtórzyć z wykorzystaniem papieru drobnoziarnistego.
Ważne: Optymalna temperatura do konserwacji ogrodzenia wynosi od 10 do 25°C.
Kolejnym etapem konserwacji metalowego ogrodzenia jest dokładne odtłuszczenie jego powierzchni. W tym celu sprawdzi się roztwór właściwego detergentu (rozpuszczalnika) – można go nałożyć za pomocą pędzla. Następnie elementy konstrukcji należy osuszyć oraz odpylić (pył warto usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki).
Konserwacja ogrodzenia metalowego ma przynieść dwa skutki. Po pierwsze, powinna chronić jego elementy przed rdzą – właśnie dlatego należy sięgać po preparaty ochronne, jak farby gruntowe oraz podkłady antykorozyjne. Do ich nakładania można wykorzystać okrągły lub owalny pędzel – ważne, by nie doprowadzić do powstania zacieków. W niektórych przypadkach – jak chropowata powierzchnia – konieczne może okazać się dwukrotne gruntowanie.
Po drugie, konserwacja ma na celu przywrócenie estetycznego wyglądu ogrodzenia. W tym wypadku idealnie spisze się farba akrylowa w dowolnym kolorze. Bardzo ważne jest, by nakładać ją na suchą i czystą powierzchnię, za pomocą np. pędzla z włosiem o średniej sztywności, wałka lub natrysku w przypadku większych elementów.
W zależności od farby i zaleceń producenta, konieczne może okazać się nałożenie kilku warstw preparatu (najczęściej wystarczy dwukrotne pomalowanie, by cieszyć się długotrwałym efektem przeprowadzonej renowacji).
Co ważne, na rynku dostępne są także dekoracyjne farby rozpuszczalnikowe, które działają też antykorozyjnie. Można je nakładać bezpośrednio na rdzę, bez konieczności czyszczenia podłoża, co zdecydowanie upraszcza i przyspiesza konserwację ogrodzenia metalowego.
Już na etapie zakupu ogrodzenia metalowego warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki zostało ono zabezpieczone przed rdzewieniem. Najmniej trwałą ochroną jest farba antykorozyjna – w takim wypadku konserwację należy przeprowadzać średnio co 3-4 lata.
Bardziej skuteczne jest ocynkowanie ogniowe, które, co prawda, nadaje konstrukcji bardziej surowy wygląd, ale jednocześnie nie wymaga renowacji przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Najbardziej trwałą i estetyczną ochroną ogrodzenia metalowego jest pokrycie metalu ocynkowanego ogniowo dodatkowymi powłokami – np. farbą, PCW lub lakierem proszkowym. Trwałość takiej powłoki ocenia się na kilkadziesiąt lat.
Szukasz trwałego ogrodzenia metalowego? Sprawdź, jak efektownie prezentuje się ogrodzenie panelowe w wersji ocynkowanej, pokryte lakierem proszkowym!
autor - Marcin Dziobek
AKTUALNOŚCI
z Orion Ogrodzenia możesz być pewny, że wszystko będzie po Twojej myśli
—
KONTAKT
—
GWARANCJA
—
MAPA STRONY
—
GWARANCJA
—
MAPA STRONY
—
©Copirhgt 2020 - Orion Ogrodzenia - Designed by Mainet.pl
GWARANCJA
—
MAPA STRONY
—